STPS20150CR
STPS20150CR STPS20150CR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STPS20150CR
STPS20150CR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STPS20150CR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSTPS20150C
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.073511 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseI2PAK
TechnologySi
ConfigurationDual Common Cathode
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1 V at 20 A
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current180 A
Description
Dual center tap Schottky rectifier designed for high frequency Switched Mode Power Supplies.
Features
■ HIgh junction temperature capability
■ Good trade off between leakage current and forward voltage drop
■ Low leakage current
■ Avalanche capability specified
■ Insulated package TO-220FPAB:
– Insulating voltage = 2000 V
– Typical package capacitance 12 pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay