LD2980ABM50TR
LD2980ABM50TR LD2980ABM50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD2980ABM50TR
LD2980ABM50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD2980ABM50TR In Stock
SeriesLD2980ABM
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output50mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.12V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current50 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Voltage-Regulation-Accuracy0.5 %
Ib-Input-Bias-Current80 uA
Quiescent-Current100 uA
Dropout-Voltage0.007 V at 1 mA
Dropout-Voltage-Max225 mV
Line-Regulation0.014 % / V
DESCRIPTION
The LD2980 series are 50mA fixed-output voltage regulator. The low drop- voltage and the ultra low quiescent current make them suitable for low noise, low power applications and in battery powered systems.
■ STABLE WITH LOW ESR CERAMIC CAPACITORS
■ ULTRA LOW DROPOUT VOLTAGE (0.12V TYP. AT 50mA LOAD, 7mV TYP. AT 1mA LOAD)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (80µA TYP. AT NO LOAD IN ON MODE; MAX 1µA IN OFF MODE)
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 50mA
■ LOGIC-CONTROLLED ELECTRONIC SHUTDOWN
■ OUTPUT VOLTAGE OF 1.5; 1.8; 2.5; 2.85; 3.0; 3.2; 3.3; 3.6; 3.8; 4.0; 4.7; 4.85; 5.0V
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ± 0.5% TOLERANCE OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE (A VERSION)
■ OUTPUT LOW NOISE VOLTAGE 160µVRMS
■ TEMPERATURE RANGE: -40 TO 125°C
■ SMALLEST PACKAGE SOT23-5L AND SOT-89
■ FAST DYNAMIC RESPONSE TO LINE AND LOAD CHANGES
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay