BAS7004TA
BAS7004TA BAS7004TA - Brand New ZETEX Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAS7004TA
BAS7004TA - Brand New ZETEX Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAS7004TA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Series Connection
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max70V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode15mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If410mV @ 1mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current-Reverse-Leakage-Vr200nA @ 50V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Base-Part-NumberBAS7004
Description
The BAS70 series uses 70 V Schottky barrier diodes packaged in SOD-123, SOD-323, SOD-523, SOT-23, SOT-323, SOT-323-6L or SOT-666. These diodes are specially suited for signal detection and temperature compensation in RF applications.
Features
■ Very low conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Low forward and reverse recovery times
■ Surface mount device
■ Low capacitance diode
■ Low resistance and inductance
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈