XC6201P252MRN
XC6201P252MRN XC6201P252MRN - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6201P252MRN
XC6201P252MRN - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6201P252MRN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryIC Chips
■ GENERAL DESCRIPTION
The series provides large currents with a significantly small dropout voltage.
The XC6201 consists of a current limiter circuit, a driver transistor, a precision reference voltage and an error amplifier. Output voltage is selectable in 0.1V steps between 1.3V ~ 6.0V.
SOT-25, SOT-89, USP-6B and TO-92 packages are available.
■ FEATURES
Maximum Output Current : 250mA (TYP.)
Dropout Voltage : 0.16V @ 100mA
: 0.40V @ 200mA
Maximum Operating Voltage : 10V
Output Voltage Range : 1.3V ~ 6.0V (0.1V increments)
Fixed Voltage Accuracy : ± 1% (VOUT(T)>2.0V)
± 2%
Low Power Consumption : 2.0μ A (TYP.)
Operational Temperature Range : -40℃ ~ 85℃
Packages : SOT-25,
SOT-89
TO-92
USP-6B
Environmentally Friendly : EU RoHS Compliant, Pb Free
Tantalum or Ceramic Capacitor compatible
■ APPLICATIONS
● Mobile Phones
● Cordless phones, wireless communication equipment
● Cameras, video recorders
● Portable games
● Portable AV equipment
● Reference voltage
● Battery powered equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈