301CNQ045
301CNQ045 301CNQ045 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
301CNQ045
301CNQ045 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 301CNQ045 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Connector-TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number-of-Positions120 Positions
Pitch0.020" (0.50mm)
Number-of-Rows2 Rows
Mounting-TypeChassis Mount
FeaturesGround Bus (Plane), Latches
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness30?in (0.76?m)
Mated-Stacking-Heights5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Height-Above-Board0.128" (3.25mm)
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode300A
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 300A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr10mA @ 45V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Package-CaseTO-244AB
Supplier-Device-PackageTO-244AB
Base-Part-Number301CNQ*
● Schottky Barrier Rectifier
● Guard Ring Protection
● 300 Amperes/35 to 50 Volts
● 175°C Junction Temperature
● Reverse Energy Tested
● ROHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈