74LVC2G32GF,115
74LVC2G32GF,115 74LVC2G32GF,115 - Brand New NXP Semiconductors Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
74LVC2G32GF,115
74LVC2G32GF,115 - Brand New NXP Semiconductors Gates and Inverters
Manufacturer Part No: 74LVC2G32GF,115 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryGates and Inverters
Series74LVC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-XFDFN
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-XSON, SOT1089 (1.35x1)
Number-of-Circuits2 Circuits
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current40μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL1.7ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.7 V ~ 2 V
Description
The 74LVC2G17 is a dual Schmitt trigger buffer gate with standard push-pull outputs. The device is designed for operation with a power supply range of 1.65V to 5.5V. The inputs are tolerant to 5.5V allowing this device to be used in a mixed voltage environment. The device is fully specified for partial power down applications using IOFF. The IOFF circuitry disables the output preventing damaging current backflow when the device is powered down.
Features
• Wide Supply Voltage Range from 1.65V to 5.5V
• ±24mA Output Drive at 3.0V
• CMOS low power consumption
• IOFF Supports Partial-Power-Down Mode Operation
• Inputs accept up to 5.5V
• ESD Protection Tested per JESD 22
o Exceeds 200-V Machine Model (A115-A)
o Exceeds 2000-V Human Body Model (A114-A)
o Exceeds 1000-V Charged Device Model (C101)
• Latch-Up Exceeds 100mA per JESD 78, Class II
• Range of Package Options
• SOT26, SOT363, and DFN1010 Available in “Green”
Molding Compound (no Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Voltage Level Shifting
• General Purpose Logic
• Power Down Signal Isolation
• Wide array of products such as:
o PCs, networking, notebooks, netbooks, PDAs
o Computer peripherals, hard drives, CD/DVD ROM
o TV, DVD, DVR, set top box
o Cell Phones, Personal Navigation / GPS
o MP3 players ,Cameras, Video Recorders
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈