ATTINY25-20MU
ATTINY25-20MU ATTINY25-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY25-20MU
ATTINY25-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY25-20MU In Stock
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATTINY
Package-CaseMLF-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-QFN (4x4)
Number-of-I-O6 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityUSI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size2KB (1K x 16)
Data-ConvertersA/D 4x10b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeUSI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels4 ADC Channels
Input/output6 I/O
Data-RAM-Size128 B
Data-ROM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution10 bit
– Fully Static Operation
• Non-volatile Program and Data Memories
– 2/4/8K Bytes of In-System Programmable Program Memory Flash
• Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– 128/256/512 Bytes In-System Programmable EEPROM
• Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 128/256/512 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Self-Programming Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– 8-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
– 8-bit High Speed Timer/Counter with Separate Prescaler
• 2 High Frequency PWM Outputs with Separate Output Compare Registers
• Programmable Dead Time Generator
– USI – Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– 10-bit ADC
• 4 Single Ended Channels
• 2 Differential ADC Channel Pairs with Programmable Gain (1x, 20x)
• Temperature Measurement
– Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
• I/O and Packages
– Six Programmable I/O Lines
– 8-pin PDIP, 8-pin SOIC, 20-pad QFN/MLF, and 8-pin TSSOP (only ATtiny45/V)
• Operating Voltage
– 1.8 - 5.5V for ATtiny25V/45V/85V
– 2.7 - 5.5V for ATtiny25/45/85
• Speed Grade
– ATtiny25V/45V/85V: 0 – 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATtiny25/45/85: 0 – 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 300 µA
– Power-down Mode:
• 0.1 µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈