XC6222D301PR-G
XC6222D301PR-G XC6222D301PR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6222D301PR-G
XC6222D301PR-G - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6222D301PR-G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategoryIC Chips
MfrTorex Semiconductor Ltd
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max6V
Voltage-Output-Min-Fixed3V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.2V @ 300mA
Current-Output700mA
Current-Quiescent-Iq220 µA
PSRR65dB (1kHz)
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current Over Temperature Reverse Polarity
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSOT-89-5/6
Supplier-Device-PackageSOT-89-5
Base-Product-NumberXC6222
■ GENERAL DESCRIPTION
■ FEATURES
Dropout Voltage : 120mV @IOUT=300mA(VOUT=3.0V)
Operating Voltage Range : 1.7V ~ 6.0V
Output Voltages : 0.8V~5.0V (0.05V increments)
Accuracy : +1% (VOUT>2.0V)
+0.02V (VOUT≦ 2.0V)
Low Power Consumption : 100μ A (VOUT=3.0V)
Stand-by Current : Less than 0.1μ A
High Ripple Rejection : 65dB @ 1kHz
Operating Temperature : -40℃ ~+85℃
Low ESR Capacitor : Ceramic capacitor
Packages : USP-6C, SOT-25, SOT-89-5
Environmentally Friendly : EU RoHS Compliant, Pb Free
■ APPLICATIONS
● USB Products
● CD/DVD/HDD drives
● Mobile phones
● Portable game consoles
● Camera modules
● Electronic dictionaries
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈