NX25P40-VNI
NX25P40-VNI NX25P40-VNI - Brand New NEXFLASH IC Chips
Get Quote
Buy Now
NX25P40-VNI
NX25P40-VNI - Brand New NEXFLASH IC Chips
Manufacturer Part No: NX25P40-VNI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNEXFLASH
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ NexFlash ]
GENERAL DESCRIPTION
The NX25P10 (1M-bit), NX25P20 (2M-bit) and NX25P40 (4M-bit) Serial Flash memories provide a storage solution for systems with limited space, pins and power. They are ideal for code download applications as well as storing voice, text and data. The devices operate on a single 2.7V to 3.6V power supply with current consumption as low as 4mA active and 1µA for power-down. All devices are offered in space-saving 8-pin SOIC type packages as shown below. Contact NexFlash for availability of alternate packages. As part of a family of Serial Flash products, NexFlash also provides a compatible migration path to 8M/ 16M/32M-bit densities.
FEATURES
• 1M / 2M / 4M-bit Serial Flash Memories
• Family of Serial Flash Memories
– NX25P10: 1M-bit / 128K-byte (131,072 ) 512 pages
– NX25P20: 2M-bit / 256K-byte (262,144 ) 1024 pages
– NX25P40: 4M-bit / 512K-byte (524,288 ) 2048 pages
– 256-bytes per programmable page
– Compatible migration path to 8M/16M/32M-bit
• 4-pin SPI Serial Interface
– Clock, Chip Select, Data In, Data Out
– Easily interfaces to popular microcontrollers
– Compatible with SPI Modes 0 and 3
– Optional Hold function for SPI flexibility
• Low Power Consumption, Wide Temperature Range
– Single 2.7 to 3.6V supply
– 4mA active current, 1µA Power-down (typ)
– -40° to +85°C operating range
• Fast and Flexible Serial Data Access
– Clock operation to 40MHz Fast Read, 33MHz Standard Read
– Byte-addressable Read and Program
– Auto-increment Read capability
– Manufacturer and Device ID
• Programming Features
– Page program up to 256 bytes <2ms
– Sector Erase (64K-byte) 2 seconds
– Chip erase: 3 seconds (25P10/20), 5 seconds (25P40)
– 100,000 erase/write cycles
– Twenty year data retention
• Software and Hardware Write Protection
– Write-Protect all or portion of memory via software
– Enable/Disable protection with WP pin
• Space Saving Package
– Tiny 8-pin SOIC
• Ideal for systems with limited pins, space, and power
– ASIC and Controller-based serial code-download
– Microcontroller systems storing data, text or voice
– Battery-operated and portable products
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈