AP1186T5-33L-U
AP1186T5-33L-U AP1186T5-33L-U - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1186T5-33L-U
AP1186T5-33L-U - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1186T5-33L-U In Stock
SeriesAP1186T
PackagingTube
Unit-Weight0.105822 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-5
Operating-Temperature0°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.26V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current1.5 A
Load-Regulation33 mV
Dropout-Voltage0.26 V at 1.5 A
Dropout-Voltage-Max380 mV at 1.5 A
Line-Regulation0.2 %
General Description
AP1184 is a 4A regulator with extremely low dropout voltage. This product is specifically designed to provide well regulated supply for applications requiring 2.8V or lower voltages from 3.3V ATX power supplies where high efficiency of the switch can be achieved without the cost and complexity associated with switching regulator. One such application is the new graphic chipsets that requires anywhere from 2.4V to 2.7V supply.
Feature
• 0.7V maximum dropout voltage at 4A load current
• Built-in Thermal shutdown
• Output current limiting
• Adjustable or fixed output voltage 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast transient response
• Good noise rejection
• Packages: SOP-7L, TO220-5L and TO263-5L
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈