MM3Z2V4ST1G
MM3Z2V4ST1G MM3Z2V4ST1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
MM3Z2V4ST1G
MM3Z2V4ST1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: MM3Z2V4ST1G In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-76, SOD-323
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-323
Tolerance±4%
Power-Max200mW
Voltage-Zener-Nom-Vz2.4V
Impedance-Max-Zzt100 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr120μA @ 1V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Product Details
__
Zener Voltage Regulators 200 mW SOD−323 Surface Mount Tight Tolerance Portfolio
**This series of Zener diodes is packaged in a SOD−323 surface mount
package that has a power dissipation of 200 mW. They are designed to provide voltage regulation protection and are especially attractive in situations where space is at a premium. They are well suited for applications such as cellular phones, hand−held portables, and high density PC boards.**
Specification Features:
• Standard Zener Breakdown Voltage Range −2.4 V to 18 V
• Steady State Power Rating of 200 mW
• Small Body Outline Dimensions: 0.067″ x 0.049″ (1.7 mm x 1.25 mm)
• Low Body Height: 0.035″ (0.9 mm)
• Package Weight: 4.507 mg/unit
• ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
• Tight Tolerance VZ
• Pb−Free Packages are Available
Mechanical Characteristics:
CASE: Void-free, transfer-molded plastic
FINISH: All external surfaces are corrosion resistant
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 Seconds
LEADS: Plated with Pb−Sn or Sn only (Pb−Free)
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
FLAMMABILITY RATING: UL 94 V−0
MOUNTING POSITION: Any
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈