SPV1001D40TR
SPV1001D40TR SPV1001D40TR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SPV1001D40TR
SPV1001D40TR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SPV1001D40TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
Speed-
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If230mV @ 16A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io16A (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-45°C ~ 175°C