LM140LAH-15
LM140LAH-15 LM140LAH-15 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM140LAH-15
LM140LAH-15 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM140LAH-15 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM140L
ProductVoltage Regulators
Type3 Terminal Positive Regulator
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-39
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO (NDT)
Voltage-Input17.6 V ~ 30 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output15V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-DissipationInternally Limited
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
PolarityPositive
Output-Voltage15 V
Input-Voltage-MAX35 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN23 V
Load-Regulation0.01 %/mA
Quiescent-Current4.5 mA
Line-Regulation0.04 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)52 dB
DESCRIPTION
The A suffix devices are fully specified at 1A, provide 0.01% / V line regulation, 0.3% / A load regulation and ±1% output voltage tolerance at room temperature.
Protection features include Safe Operating Area current limiting and thermal shutdown.
FEATURES
• OUTPUT CURRENT UP TO 1.0A
• OUTPUT VOLTAGES OF 5, 12, 15V
• 0.01% / V LINE REGULATION
• 0.3% / A LOAD REGULATION
• THERMAL OVERLOAD PROTECTION
• SHORT CIRCUIT PROTECTION
• OUTPUT TRANSISTOR SOA PROTECTION
• 1% VOLTAGE TOLERANCE (–A VERSIONS)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈