SA57001-50GW
SA57001-50GW SA57001-50GW - Brand New PHI IC Chips
Get Quote
Buy Now
SA57001-50GW
SA57001-50GW - Brand New PHI IC Chips
Manufacturer Part No: SA57001-50GW In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPHI
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The CapFREE SA57000 is the first in a new family of unique low dropout regulators. It needs no external capacitors, offers a low output noise voltage of 30 µVRMS, and an ultra-low dropout voltage of 55 mV @ 50 mA output current. To accommodate high density layouts, it is packaged in the small footprint 5 leaded SOT23-5 (SO5). It is ideal for all portable and cellular phone applications.
FEATURES
• CapFREE: No output capacitor needed, stable for all capacitive loads, regardless of ESR
• Low 30 µVRMS noise without noise bypass capacitor
• Preset output voltages to 2.5 V, 2.8 V, 3.0 V, 3.3 V and 3.6 V; other voltages available upon request. 2% output voltage accuracy
• 150 mA maximum output current with current limitation
• Typical dropout voltage 55 mV @ 50 mA output current
• 85 µA typical ground current
• Thermal-overload and short-circuit protection
• PWROK pin: both power status and thermal warning indicator
• PWRON pin offers logic-controlled shutdown
• Maximum line regulation: 0.1%/V
• Maximum load regulation: 0.02%/mA.
APPLICATIONS
• Cordless and mobile phones
• Industrial and medical equipment
• Other battery-powered equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈