TPS70251PWPR
TPS70251PWPR TPS70251PWPR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS70251PWPR
TPS70251PWPR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS70251PWPR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesTPS70251
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.002885 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseHTSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package20-HTSSOP
Voltage-Input2.7 V ~ 6 V
Number-of-Outputs2 Output
Current-Output500mA, 250mA
Voltage-Output3.3V, 1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.17V @ 500mA
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation4.115 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V 1.8 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation1 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current190 uA
Quiescent-Current230 uA
Dropout-Voltage0.17 V at 500 mA
Dropout-Voltage-Max275 mV at 500 mA
Line-Regulation0.01 %
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈