SPV1001N30
SPV1001N30 SPV1001N30 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SPV1001N30
SPV1001N30 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SPV1001N30 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-VDFN Exposed Pad
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-PQFN (5x6)
Speed-
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If850mV @ 5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io12.5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-45°C ~ 150°C
Description
Features
■ SPV1001N30 IF=12.5 A, VR=30 V
■ SPV1001N40 IF=12.5 A, VR=40 V
■ Very low forward voltage drop
■ Very low reverse leakage current
■ 150 °C operating junction temperature
Applications
■ Photovoltaic panels
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈