LD2980CU50TR
LD2980CU50TR LD2980CU50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD2980CU50TR
LD2980CU50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD2980CU50TR In Stock
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output50mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.12V @ 50mA
DESCRIPTION
The LD2980 series are 50mA fixed-output voltage regulator. The low drop- voltage and the ultra low quiescent current make them suitable for low noise, low power applications and in battery powered systems.
■ STABLE WITH LOW ESR CERAMIC CAPACITORS
■ ULTRA LOW DROPOUT VOLTAGE (0.12V TYP. AT 50mA LOAD, 7mV TYP. AT 1mA LOAD)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (80µA TYP. AT NO LOAD IN ON MODE; MAX 1µA IN OFF MODE)
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 50mA
■ LOGIC-CONTROLLED ELECTRONIC SHUTDOWN
■ OUTPUT VOLTAGE OF 1.5; 1.8; 2.5; 2.85; 3.0; 3.2; 3.3; 3.6; 3.8; 4.0; 4.7; 4.85; 5.0V
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ± 0.5% TOLERANCE OUTPUT VOLTAGE AVAILABLE (A VERSION)
■ OUTPUT LOW NOISE VOLTAGE 160µVRMS
■ TEMPERATURE RANGE: -40 TO 125°C
■ SMALLEST PACKAGE SOT23-5L AND SOT-89
■ FAST DYNAMIC RESPONSE TO LINE AND LOAD CHANGES
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈