STTH12S06FP
STTH12S06FP STTH12S06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH12S06FP
STTH12S06FP - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH12S06FP In Stock
SeriesSTTH12S06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.090478 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220FPAC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.4V @ 12A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io12A
Reverse-Recovery-Time-trr21ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage3.4 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current12 A
Max-Surge-Current100 A
Recovery-Time21 ns
Description
Features and benefits
■ Ultrafast, soft recovery
■ Very low conduction and switching losses
■ High frequency and/or high pulsed current operation
■ High reverse voltage capability
■ High junction temperature
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈