0402ZK150GBWTR
0402ZK150GBWTR 0402ZK150GBWTR - Brand New AVX Thin Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
0402ZK150GBWTR
0402ZK150GBWTR - Brand New AVX Thin Film Capacitors
Manufacturer Part No: 0402ZK150GBWTR In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance15pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance±2%
Height-Seated-Max0.020" (0.50mm)
Product Details
__
200 mA Ultra-Low Noise Very-Low Iq, High PSRR, LDO Linear Voltage Regulator
The NCP729 is a 200 mA LDO suitable to provide clean analog power supply rails for noise sensitive applications. This device features Ultra−Low Noise performance, High Power Supply Rejection Ratio and Very good transient response characteristics. Very Low Dropout and Very Low Quiescent Current makes this LDO an attractive choice for wide range of battery powered, portable products. Current Limit and Thermal Shutdown provide protection during failure conditions. NCP729 is available in 1.06 mm x 1.06 mm Chip Scale Package and it is stable with small 1 F Ceramic capacitors.
Features
• Operating Input Voltage Range: 2.0 V to 5.5 V
• Fixed Voltage Options Available: 0.8 V to 3.5 V
• Very Low Quiescent Current: Max. 50 μA over Temperature
• Ultra Low Noise: 10 VRMS from 100 Hz to 100 kHz
• Very Low Dropout: 86 mV Typical at 200 mA
• ±2% Accuracy over Full Load, Line and Temperature Variations
• High PSRR: 72 dB at 1 kHz
• Thermal Shutdown and Current Limit Protections
• Stable with a 1 μF Ceramic Output Capacitor
• Available in 1.06 mm x 1.06 mm 4−bump CSP Package
• Active Output Discharge for Fast Turn−Off
• These are Pb−free Devices
Typical Applications
• PDAs, Tablets, GPS, Smartphones
• Wireless Handsets, Wireless LAN, Bluetooth, Zigbee
• Portable Medical Equipment
• Other Battery Powered Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈