APL5301-15DC-TR
APL5301-15DC-TR APL5301-15DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5301-15DC-TR
APL5301-15DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5301-15DC-TR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL5301/2 series are micropower, low noise, low dropout linear regulators, which operate from 3V to 6V input voltage and deliver up to 300mA. Typical dropout voltage is only 260mV at 300mA loading. Designed for use in battery- powered system, the low 50uA quiescent current makes it an ideal choice. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5301/2 maintain a low supply current, independent of the load current and dropout voltage.
Features
• Low Quiescent Current : 50uA (No load)
• Low Dropout Voltage : 400mV (VOUT(Nominal)=3.0V Version @300mA)
• Very low Shutdown Current : < 0.5uA
• Fixed Output Voltage : 1.3V ~ 5.0V by step 0.1V increment
• Stable with 1uF Output Capacitor
• Stable with Aluminum, Tantalum or CeramicCapacitors .
• Reverse Current Protection
• No Protection Diodes Needed
• Built in Thermal Protection
• Built in Current Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current : 50mA
• Fast Transient Response
• Short Setting Time
• SOP-8, SOT-23, SOT-23-5, SOT-89, and SOT-89-5 Packages
Applications
• Notebook Computer
• PDA or Portable Equipments
• Noise-Sensitive Instrumentation Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈