DSEP8-12A
DSEP8-12A DSEP8-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSEP8-12A
DSEP8-12A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSEP8-12A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHiPerFRED™
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameHiPerFRED
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 175 C
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr60μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.94V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr40ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Pd-Power-Dissipation60 W
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage2.94 V
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current60 uA
If-Forward-Current10 A
Max-Surge-Current40 A
Recovery-Time40 ns
Features
● International standard package
● Planar passivated chips
● Very short recovery time
● Extremely low switching losses
● Low IRM-values
● Soft recovery behaviour
● Epoxy meets UL 94V-0
Applications
● Antiparallel diode for high frequency switching devices
● Antisaturation diode
● Snubber diode
● Free wheeling diode in converters and motor control circuits
● Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
● Inductive heating
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Ultrasonic cleaners and welders
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈