LP3961ET-1.8
LP3961ET-1.8 LP3961ET-1.8 - Brand New National Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3961ET-1.8
LP3961ET-1.8 - Brand New National Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3961ET-1.8 In Stock
Contact us
ManufacturerNational Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
General Description
Features
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
◆ High PSSR:-80dB at 1KHz
◆ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
◆ Available in SC-70-5 Package
◆ TTL-Logic-Controlled Shutdown Input
◆ Ultra-Fast Response in Line/Load transient
◆ Current Limiting and Thermal Shutdown Protection
◆ Quick start-up (typically 50uS)
Applications
◇ Portable Media Players/MP3 players
◇ Cellular and Smart mobile phone
◇ LCD
◇ DSC Sensor
◇ Wireless Card
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈