ATMEGA649-16AI
ATMEGA649-16AI ATMEGA649-16AI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA649-16AI
ATMEGA649-16AI - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA649-16AI In Stock
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Package-Case64-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Number-of-I-O53 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size2K x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size4K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size64KB (32K x 16)
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– In-System Self-programmable Flash Program Memory
• 32K Bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 64K Bytes (ATmega649/ATmega6490)
– EEPROM
• 1K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 2K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Internal SRAM
• 2K bytes (ATmega329/ATmega3290)
• 4K bytes (ATmega649/ATmega6490)
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/ 100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Programming Lock for Software Security
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– 4 x 25 Segment LCD Driver (ATmega329/ATmega649)
– 4 x 40 Segment LCD Driver (ATmega3290/ATmega6490)
– Four PWM Channels
– 8-channel, 10-bit ADC
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 53/68 Programmable I/O Lines
– 64-lead TQFP, 64-pad QFN/MLF, and 100-lead TQFP
• Speed Grade:
– ATmega329V/ATmega3290V/ATmega649V/ATmega6490V:
– 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega329/3290/649/6490:
– 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Temperature range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode:
• 1 MHz, 1.8V: 350 µA
• 32 kHz, 1.8V: 20 µA (including Oscillator)
• 32 kHz, 1.8V: 40 µA (including Oscillator and LCD)
– Power-down Mode:
• 100 nA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈