PIC12F615-I/MS
PIC12F615-I/MS PIC12F615-I/MS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC12F615-I/MS
PIC12F615-I/MS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC12F615-I/MS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 12F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004938 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseMSOP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package8-MSOP
Number-of-I-O5 I/O
Speed20MHz
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1.75KB (1K x 14)
Data-ConvertersA/D 4x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeRS-232 USB
CorePIC12
Processor-SeriesPIC12F
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz