LTC4053EMSE-4.2#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC4053EMSE-4.2#PBF
LTC4053EMSE-4.2#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4053EMSE-4.2#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryBattery Management
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Battery-ChemistryLithium-Ion
Number-of-Cells1 Cell
InterfaceUSB
Supplier-Device-Package10-MSOP-EP
Fault-ProtectionOver Temperature
Current-ChargingConstant - Programmable
Programmable-FeaturesTimer
Electric current collectors-
Battery pack4.2V
Supply Voltage6.5V
DESCRIPTION
The LTC®4055 is a USB power manager and Li-Ion battery charger designed to work in portable battery-powered applications. The part manages and limits the total current used by the USB peripheral for operation and battery charging. Depending on the state of the current select pin (HPWR), total input current can be limited to either 100mA or 500mA. The voltage drop from the USB supply or battery to the USB peripheral is typically less than 100mV at 400mA and 20mV at 80mA. Other management features include: automatic switch over to battery when input is removed, inrush current limiting, reverse current blocking, undervoltage lockout and thermal shutdown.
FEATURES
■ Charges Single Cell Li-Ion Batteries Directly from
USB Port
■ Load Dependent Charging Guarantees USB Input
Current Compliance
■ Automatic Battery Switchover When Input Supply
is Removed
■ Constant-Current/Constant-Voltage Operation with
Thermal Feedback to Maximize Charging Rate
Without Risk of Overheating*
■ Selectable 100% or 20% Current Limit
(e.g., 500mA/100mA)
■ Low Loss Full PowerPathTM Control with Ideal Diode
Operation (Reverse Current Blocking)
■ Preset 4.2V Charge Voltage with 0.8% Accuracy
■ USB Compliant Suspend Mode
■ Programmable Charge Current and Termination Timer
■ Automatic Recharge
■ Soft-Start Limits Inrush Current
■ NTC Thermistor Input for Temperature Qualified
Charging
■ Tiny (4mm × 4mm × 0.8mm) QFN Package
APPLICATIONS
■ Portable USB Devices: Cameras, MP3 Players, PDAs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈