15CTQ035S
15CTQ035S 15CTQ035S - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
15CTQ035S
15CTQ035S - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 15CTQ035S In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max35V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode7.5A
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr800?A @ 35V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Part-Number15CTQ035
● Schottky barrier rectifier
● Guard ring for reverse protection
● Low power loss, high efficiency
● High surge capacity
● VRRM 35 to 45 Volts
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈