MSS1038-473MLC
MSS1038-473MLC MSS1038-473MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Get Quote
Buy Now
MSS1038-473MLC
MSS1038-473MLC - Brand New Coilcraft IC Chips
Manufacturer Part No: MSS1038-473MLC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCOILCRAFT
Product CategoryIC Chips
SeriesMSS1038
ProductPower Inductors
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height4 mm
Length10.5 mm
Width10.2 mm
Tolerance20 %
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency47 uH
Part-#-AliasesMSS1038-473MLB
Maximum-DC-Current2.2 A
Maximum-DC-Resistance128 mOhms
Self-Resonant-Frequency11 MHz
Core-MaterialFerrite
Product Details
__
Shielded Power Inductors–MSS1038
• 10.0 × 10.2 mm footprint; 3.8 mm high shielded inductors
• Very low DCR and excellent current handling
Designer’s Kit C391 contains 3 each of all values.
Core material Ferrite
Core and winding loss See www.coilcraft.com/coreloss
Terminations RoHS compliant matte tin over nickel over copper.
Other terminations available at additional cost.
Weight: 1.5 g
Ambient temperature –40°C to +85°C with Irms current, +85°C to
+125°C with derated current
Storage temperature Component: –40°C to +125°C.
Tape and reel packaging: –40°C to +80°C
Resistance to soldering heat Max three 40 second reflows at
+260°C, parts cooled to room temperature between cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (unlimited floor life at <30°C /
85% relative humidity)
Failures in Time (FIT) / Mean Time Between Failures (MTBF)
38 per billion hours / 26,315,789 hours, calculated per Telcordia SR-332
Packaging 250/7″ reel; 1000/13″ reel; Plastic tape: 24 mm wide,
0.35 mm thick, 16 mm pocket spacing, 4.3 mm pocket depth
PCB washing Tested with pure water or alcohol only. For other
solvents, see Doc787_PCB_Washing.pdf.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈