LTC4058EDD-4.2#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC4058EDD-4.2#PBF
LTC4058EDD-4.2#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4058EDD-4.2#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryBattery Management
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Battery-ChemistryLithium-Ion
Number-of-Cells1 Cell
Interface-
Supplier-Device-Package8-DFN (3x3)
Fault-Protection-
Current-ChargingConstant - Programmable
Programmable-FeaturesCurrent
Electric current collectors950mA
Battery pack4.2V
Supply Voltage6.5V
DESCRIPTION
FEATURES
■ Programmable Charge Current Up to 950mA
■ Complete Linear Charger in DFN Package
■ No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
■ Thermal Regulation Maximizes Charge Rate Without Risk of Overheating
■ Battery Kelvin Sensing Improves Charging Accuracy
■ Charges Directly from a USB Port
■ C/10 Charge Termination
■ Preset 4.2V Charge Voltage with ±1% Accuracy
■ Charge Current Monitor Output for Gas Gauging
■ Automatic Recharge
■ Charge Status Output
■ “AC Present” Output
■ 2.9V Trickle Charge Threshold (LTC4058)
■ Available Without Trickle Charge (LTC4058X)
■ Soft-Start Limits Inrush Current
■ Low Profile (3mm × 3mm × 0.75mm) DFN Package
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones, PDAs, MP3 Players
■ Bluetooth Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈