LP3965EMP-3.3
LP3965EMP-3.3 LP3965EMP-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3965EMP-3.3
LP3965EMP-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3965EMP-3.3 In Stock
SeriesLP3965
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004265 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.04 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Ib-Input-Bias-Current4 mA
Dropout-Voltage0.038 V at 150 mA 0.38 V at 1500 mA
Dropout-Voltage-Max0.045 V at 150 mA 0.45 V at 1500 mA
Line-Regulation0.02 %
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈