REG102UA-50
REG102UA-50 REG102UA-50 - Brand New TI.BB IC Chips
Get Quote
Buy Now
REG102UA-50
REG102UA-50 - Brand New TI.BB IC Chips
Manufacturer Part No: REG102UA-50 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTI.BB
Product CategoryIC Chips
Description
Features
• TTL-232RG generic converter cable provides a
USB to TTL Serial interface with various logic
levels.
• On board FT232RQ provides single chip USB to
asynchronous serial data transfer interface.
• Entire USB protocol handled by the electronics
in the cable USB.
• Connect directly to a microcontroller UART or
I/O pins.
• UART interface support for 7 or 8 data bits, 1
or 2 stop bits and odd / even / mark / space /
no parity.
• Fully assisted hardware (RTS#/CTS#) or X-On
/ X-Off software handshaking.
• Data transfer rates from 300 baud to 3 Mbaud
at TTL levels.
• Internal EEPROM with user writeable area.
• Wide range of output drive voltages 1.8V to
5.0V safe TTL inputs makes the TTL-232RG
easy to interface to 5.0V MCU’s.
• FTDI’s royalty-free VCP allow for
communication as a standard emulated COM
port and D2XX ‘direct’ drivers provide DLL
application programming interface.
• Support for FT232R FTDIChip-ID™ feature for
improved security.
• Voltage output power allows external logic to
be powered from the USB port.
• Cable can be used to accept IO voltage from
application interface logic allowing users to
supply IO voltage levels.
• 6 way outputs provide Tx, Rx, RTS#, CTS#,
VCC and GND.
• Low USB bandwidth consumption.
• UHCI / OHCI / EHCI host controller compatible.
• USB 2.0 (12Mb/s) Full Speed compatible.
• -40°C to +85°C operating temperature range.
• Cable length is 1.80m (6 feet).
• FCC and CE compliant.
• Custom versions also available (subject to
MOQ).
Typical Applications
• USB to Serial TTL Level Converter
• Upgrading Legacy Peripherals to USB
• Interface Microcontroller UART or I/O to USB
• Interface FPGA / PLD to USB
• Interface to FTDI VDRIVE2 or VMUSIC2
modules.
• Interface USB to none-standard (application
dependant) logic levels.
• Replace MAX232 type level shifters allowing for
direct connection of products to PC via USB
• USB Instrumentation PC interface
• USB Industrial Control
• USB Software / Hardware Encryption Dongles
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈