AAT1121IPS-0.6-T1
AAT1121IPS-0.6-T1 AAT1121IPS-0.6-T1 - Brand New Skyworks Solutions Inc. DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AAT1121IPS-0.6-T1
AAT1121IPS-0.6-T1 - Brand New Skyworks Solutions Inc. DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AAT1121IPS-0.6-T1 In Stock
Contact us
ManufacturerSkyworks Solutions Inc.
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-VFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-TDFN (2x2)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.5MHz
Current-Output250mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.6V
Voltage-Output-Max5.5V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
General Description
The AAT1121 SwitchReg is a member of AnalogicTechs Total Power Management IC™ (TPMIC™) product family. It is a 1.5MHz stepdown converter with an input voltage range of 2.7V to 5.5V and output as low as 0.6V. Its low supply current, small size, and high switching frequency make the AAT1121 the ideal choice for portable applications.
Features
• VIN Range: 2.7V to 5.5V
• VOUT Range: 0.6V to VIN
• 250mA Max Output Current
• Up to 96% Efficiency
• 30μA Typical Quiescent Current
• 1.5MHz Switching Frequency
• Soft-Start Control
• Over-Temperature and Current Limit Protection
• 100% Duty Cycle Low-Dropout Operation
• <1μA Shutdown Current
• Small External Components
• Ultra-Small TDFN22-8 Package
• Temperature Range: -40°C to +85°C
Applications
• Bluetooth™ Headsets
• Cellular Phones
• Digital Cameras
• Handheld Instruments
• Portable Music Players
• USB Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈