APL1085-33UC-TRL
APL1085-33UC-TRL APL1085-33UC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL1085-33UC-TRL
APL1085-33UC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL1085-33UC-TRL In Stock
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL1085 is a low dropout three-terminal adjustable regulator with 3A output current capability. In order to obtain lower dropout voltage and faster transient response, which is critical for low voltage applications, the APL1085 has been optimized. The output available voltage range of adjustable version is from 1.25~5.75V with an input supply below 7V , and the fixed 3.3V output voltage device is also available.
• Load Regulation : 0.05% Typ.
• Line Regulation : 0.03% Typ.
• Low Dropout Voltage : 1.2V Typ. at IOUT =3A
• Trimmed Current Limit : 3A Typ. at TJ=125 °C
• On-Chip Thermal Limiting : 150 °C Typ.
• Standard 3-pin TO-220 , TO-252 and TO-263 Power Package
Applications
• PentiumTM Processor Supplies
• PowerPCTM Supplies
• Low Voltage Logic Supplies
• Battery-Powered Circuitry
• Post Regulator for Switching Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈