ISL8200AMIRZ
ISL8200AMIRZ ISL8200AMIRZ - Brand New RENESAS DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
ISL8200AMIRZ
ISL8200AMIRZ - Brand New RENESAS DC-DC Converters
Manufacturer Part No: ISL8200AMIRZ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryDC DC Converters
SeriesISL8200AMM
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingBulk Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseQFN-23
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Size-Dimension0.59" L x 0.59" W x 0.09" H (15.0mm x 15.0mm x 2.2mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max10A
Voltage-Input-Min3V
Voltage-Input-Max20V
Voltage-Isolation-
Voltage-Output-10.6 ~ 6 V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency
Power-Watts-Manufacture-Series-
Output-Voltage0.6 V to 6 V
Input-Voltage4.5 V to 20 V
Output-Current10 A
Product Details
__
Complete Current Share 10A DC/DC Power Module
**The ISL8200AM is a simple and easy to use high power, current-sharing
DC/DC power module for Datacom/Telecom/FPGA power hungry applications. All that is needed is the ISL8200AM, a few passive components and one VOUT setting resistor to have a complete 10A design ready for market.**
Features
• Complete Switch Mode Power Supply in One Package
• Patented Current Share Architecture Reduces Layout
Sensitivity when Modules are Paralleled
• Programmable Phase Shift (1 to 6 Phase)
• Extremely Low Profile (2.2mm Height)
• Input Voltage Range +3.0V to +20V at 10A, Current Share up to 60A
• A Single Resistor Sets VOUT from +0.6V to +6V
• Output Overvoltage, Overcurrent and Over-Temperature
Protection and Undervoltage Indication
• RoHS Compliant
Applications
• Servers, Telecom and Datacom Applications
• Industrial and Medical Equipment
• Point of Load Regulation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈