STPS1L60A
STPS1L60A STPS1L60A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS1L60A
STPS1L60A - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS1L60A In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS1L60
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003739 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMA (DO-214AC)
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If570mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.75 V at 2 A
Ir-Reverse-Current50 uA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current40 A
Description
Packaged in SMA, STmite flat and DO-41, this device is especially intended for use in low
voltage, high frequency inverters and small battery chargers.
Features
■ Negligible switching losses
■ Low forward voltage drop
■ Surface mount miniature packages
■ Avalanche capability specified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈