CPT400100
CPT400100 CPT400100 - Brand New MSC Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
CPT400100
CPT400100 - Brand New MSC Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: CPT400100 In Stock
Contact us
ManufacturerMicrosemi Corporation
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode200A
Voltage-Forward-Vf-Max-If890mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr5mA @ 100V
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseTwin Tower
Supplier-Device-PackageTwin Tower
● Schottky Barrier Rectifier
● Guard Ring Protection
● 400 Amperes/80-100 Volts
● 175°C Junction Temperature
● Reverse Energy Tested
● ROHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈