LTC1174CS8-3.3
LTC1174CS8-3.3 LTC1174CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1174CS8-3.3
LTC1174CS8-3.3 - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1174CS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1174 is a simple current mode DC/DC converter ideally suited for 9V to 5V, 5V to 3.3V or 5V to –5V operation. With an internal 0.9Ω switch (at a supply voltage of 9V), the LTC1174 requires only four external components to construct a complete high efficiency DC/DC converter.
The maximum inductor current of the LTC1174 family is pin selectable to either 340mA or 600mA, optimizing efficiency for a wide range of applications. Operation up to 200kHz permits the use of small surface mount inductors and capacitors.
FEATURES
■ High Efficiency: Up to 94%
■ Peak Inductor Current Independent of Inductor Value
■ Short-Circuit Protection
■ Optimized for 5V to –5V Applications
■ Wide VIN Range: 4V to 18.5V
■ Low Dropout Operation
■ Low-Battery Detector
■ Pin Selectable Current Limit
■ Internal 0.9Ω Power Switch: VIN = 9V
■ Only Four External Components Required
■ 130µA Standby Current
■ Active Low Micropower Shutdown
APPLICATIONS
■ Distributed Power Systems
■ Step-Down Converters
■ Inverting Converters
■ Memory Backup Supply
■ Portable Instruments
■ Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈