MCF5272CVF66
MCF5272CVF66 MCF5272CVF66 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MCF5272CVF66
MCF5272CVF66 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MCF5272CVF66 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMCF527x
PackagingTray
Package-Case196-LBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package196-MAPBGA (15x15)
Number-of-I-O32 I/O
Speed66MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorColdfire V2
RAM-Size1K x 32
Program MemoryROM
PeripheralsDMA, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size16KB (4K x 32)
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Overview
MCF5272 Key Features
A block diagram of the MCF5272 is shown in Figure 1-1. The main features are as follows:
• Static Version 2 ColdFire variable-length RISC processor
— 32-bit address and data path on-chip
— 66-MHz processor core and bus frequency
— Sixteen general-purpose 32-bit data and address registers
— Multiply-accumulate unit (MAC) for DSP and fast multiply operations
• On-chip memories
— 4-Kbyte SRAM on CPU internal bus
— 16-Kbyte ROM on CPU internal bus
— 1-Kbyte instruction cache
• Power management
— Fully-static operation with processor sleep and whole-chip stop modes
— Very rapid response to interrupts from the low-power sleep mode (wake-up feature)
— Clock enable/disable for each peripheral when not used
• Two universal asynchronous/synchronous receiver transmitters (UARTs)
— Full-duplex operation
— Based on MC68681 dual-UART (DUART) programming model
— Flexible baud rate generator
— Modem control signals available (CTS and RTS)
— Processor interrupt and wakeup capability
— Enhanced Tx, Rx FIFOs, 24 bytes each
• Ethernet Module
— 10 baseT capability, half or full duplex
— 100 baseT capability, half duplex and limited throughput full duplex (MCF5272)
— On-chip transmit and receive FIFOs
— Off-chip flexible buffer descriptor rings
— Media-independent interface (MII)
• Universal serial bus (USB) module
— 12 Mbps (full speed)
— Fully compatible with USB 1.1 specifications
— Eight endpoints (control, bulk, interrupt Rx, isochronous)
— Endpoint FIFOs
— Selectable on-chip analog interface
• External memory interface
— External glueless 8, 16, and 32-bit SRAM and ROM interface bus
— SDRAM controller supports 16–256 Mbit devices
— External bus configurable for 16 or 32 bits width for SDRAM
— Glueless interface to SRAM devices with or without byte strobe inputs
— Programmable wait state generator
• Queued serial peripheral interface (QSPI)
— Full-duplex, three-wire synchronous transfer
— Up to four chip selects available
— Master operation
— Programmable master bit rates
— Up to 16 preprogrammed transfers
• Timer module
— 4x16-bit general-purpose multi-mode timer
– Input capture and output compare pins for timers 1 and 2
– Programmable prescaler
— 15-nS resolution at 66-MHz clock frequency
— Software watchdog timer
— Software watchdog can generate interrupt before reset
— Processor interrupt for each timer
• Pulse-width modulation (PWM) unit
— Three identical channels
— Independent prescaler TAP point
— Period/duty range variable
• System integration module (SIM)
— System configuration including internal and external address mapping
— System protection by hardware watchdog
— Versatile programmable chip-select signals with wait-state generation logic
— Up to three 16-bit parallel input/output ports
— Latchable interrupt inputs with programmable priority and edge triggering
— Programmable interrupt vectors for on-chip peripherals
• Physical layer interface controller (PLIC)
— Three physical interfaces
— Four time-division multiplex (TDM) ports
• IEEE 1149.1 boundary-scan test access port (JTAG) for board-level testing
• Operating voltage: 3.3 V ±0.3 V
• Operating temperature: 0 –70°C
• Operating frequency: DC to 66 MHz, from external CMOS oscillator
• Compact ultra low-profile 196 ball-molded plastic ball-grid array package (PGBA)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈