STM32F217ZET6
STM32F217ZET6 STM32F217ZET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F217ZET6
STM32F217ZET6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F217ZET6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F2
PackagingTray
Unit-Weight0.045518 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-144
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package144-LQFP (20x20)
Number-of-I-O114 I/O
Speed120MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size132K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 24x12b, D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency120 MHz
Data-RAM-Size128 kB
Data-ROM-Size512 B
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F21x family is based on the high-performance ARM® Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices also feature an adaptive real-time memory accelerator (ART Accelerator™) which allows to achieve a performance equivalent to 0 wait state program execution from Flash memory at a CPU frequency up to 120 MHz. This performance has been validated using the CoreMark benchmark.
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
■ Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– 512 bytes of OTP memory
– Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
– Flexible static memory controller that supports Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
– LCD parallel interface, 8080/6800 modes
■ CRC calculation unit
■ Clock, reset and supply management
– From 1.8 to 3.6 V application supply+I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4 to 26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 KB backup SRAM
■ 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to 24 channels and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
■ 2 × 12-bit D/A converters
■ General-purpose DMA: 16-stream controller with centralized FIFOs and burst support
■ 96-bit unique ID
■ Up to 17 timers
– Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers, up to 120 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
■ Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG, and Cortex-M3 Embedded Trace Macrocell™
■ Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
– Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
■ Up to 15 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs and 2 UARTs (7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
– SDIO interface
■ Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
■ 8- to 14-bit parallel camera interface (48 Mbyte/s max)
■ Cryptographic acceleration
– Hardware acceleration for AES 128, 192, 256, Triple DES, HASH (MD5, SHA-1)
– Analog true random number generator
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈