G1117-15T63UF
G1117-15T63UF G1117-15T63UF - Brand New GMT IC Chips
Get Quote
Buy Now
G1117-15T63UF
G1117-15T63UF - Brand New GMT IC Chips
Manufacturer Part No: G1117-15T63UF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGMT
Product CategoryIC Chips
General Description
The G1117-XX is a low dropout linear regulator with a dropout of 1.3V at 1A of load current. It is available in four fixed voltage: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3 and 3.5V versions.
The G1117-XX is available in SOT-223 packages. A minimum of 10µF tantalum electrolytic capacitor is required at the output to improve the transient response and stability.
Features
■ Available in 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V,3.5V Version
■ Space Saving SOT-223 Package
■ Internal Short Circuit Current Limiting
■ Internal Over Temperature Protection
■ Output Current in Excess of 1A
Applications
■ „ Post Regulation for Switching DC/DC Converter
■ „ High Efficiency Linear Regulator
„■ Battery Charger
■ „ Battery Powered Instrumentation
■ „ Motherboard
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈