PIC24FJ256GB108-I/PT
Buy Now
PIC24FJ256GB108-I/PT
PIC24FJ256GB108-I/PT - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: PIC24FJ256GB108-I/PT Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 24F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.018117 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O65 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size256KB (85.5K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz