SI-3120KM-TL
SI-3120KM-TL SI-3120KM-TL - Brand New SANKEN IC Chips
Get Quote
Buy Now
SI-3120KM-TL
SI-3120KM-TL - Brand New SANKEN IC Chips
Manufacturer Part No: SI-3120KM-TL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSANKEN
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
Designed to meet the high-current requirements in industrial and consumer applications; embedded core, memory, or logic supplies; TVs, VCRs, and office equipment, the SI-3120KM voltage regulator offers the reduced dropout voltage and low quiescent current essential for improved efficiency. This device delivers a regulated output at up to 1 A. Integrated thermal and overcurrent protection enhance overall system reliability. Devices with other output voltages are also available.
FEATURES
■ 1 A Output Current at 12 V
■ 0.6 V Maximum Dropout Voltage at IO = 1 A
■ Fast Transient Response
■ 1 µA Maximum Standby Current
■ Remote Voltage Sensing
■ Foldback Current Limiting
■ Overvoltage Protection
■ Ground Tab for Superior Heat Dissipation
■ Thermal Protection
APPLICATIONS
■ TVs, VCRs, Electronic Games
■ Embedded Core, Memory, or Logic Supplies
■ Printers and Other Office Equipment
■ Industrial Machinery
■ Secondary-Side Stabilization of Multi-Output SMPS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈