LTC4058EDD-4.2
LTC4058EDD-4.2 LTC4058EDD-4.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Get Quote
Buy Now
LTC4058EDD-4.2
LTC4058EDD-4.2 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Battery Management ICs
Manufacturer Part No: LTC4058EDD-4.2 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
FEATURES
■ Programmable Charge Current Up to 950mA
■ Complete Linear Charger in DFN Package
■ No MOSFET, Sense Resistor or Blocking Diode Required
■ Thermal Regulation Maximizes Charge Rate Without Risk of Overheating
■ Battery Kelvin Sensing Improves Charging Accuracy
■ Charges Directly from a USB Port
■ C/10 Charge Termination
■ Preset 4.2V Charge Voltage with ±1% Accuracy
■ Charge Current Monitor Output for Gas Gauging
■ Automatic Recharge
■ Charge Status Output
■ “AC Present” Output
■ 2.9V Trickle Charge Threshold (LTC4058)
■ Available Without Trickle Charge (LTC4058X)
■ Soft-Start Limits Inrush Current
■ Low Profile (3mm × 3mm × 0.75mm) DFN Package
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones, PDAs, MP3 Players
■ Bluetooth Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈