MLF1608E6R8KTA00
MLF1608E6R8KTA00 MLF1608E6R8KTA00 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
MLF1608E6R8KTA00
MLF1608E6R8KTA00 - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: MLF1608E6R8KTA00 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesMLF
ProductInductors
TypeMultilayer
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating15mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency4 MHz
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor35 @ 4MHz
Self Resonant Frequency40MHz
Frequency-Test4MHz
Maximum-DC-Current15 mA
Maximum-DC-Resistance1.3 Ohms
Self-Resonant-Frequency60 MHz
Core-MaterialFerrite
Q-Minimum35
**Various digital devices are required to be further downsized yet remain
FEATURES
• Magnetically shielded configuration allowing for high-density mounting.
• Does not contain lead and is compatible with lead-free soldering.
• It is a product conforming to RoHS directive.
APPLICATIONS
Signal processing modules such as cellular phones and tuners
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈