LD1086DT18TR
LD1086DT18TR LD1086DT18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1086DT18TR
LD1086DT18TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1086DT18TR In Stock
SeriesLD1086DT
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageD-Pak
Voltage-InputUp to 30V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Input-Voltage-MAX30 V
Output-Current1.5 A
Load-Regulation8 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1.3 V at 1.5 A
Dropout-Voltage-Max1.5 V at 1.5 A
Line-Regulation4 mV
Description
The LD1086 is a LOW DROP voltage regulator able to provide up to 1.5 A of output current. Dropout is guaranteed at a maximum of 1.2 V at the maximum output current, decreasing at lower loads. The LD1086 is pin to pin compatible with the older 3-terminal adjustable regulators, but has better performances in term of drop and output tolerance.
Features
■ Typical dropout 1.3 V at 1.5 A
■ Three terminal adjustable or fixed output voltage 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 3.6 V, 5 V, 8 V, 12 V
■ Automotive Grade product: adjustable VOUT only in TO-220 and DPAK packages
■ Guaranteed output current up to 1.5A
■ Output tolerance ± 1 % at 25 °C and ± 2% in full temperature range
■ Internal power and thermal limit
■ Wide operating temperature range -40 °C to 125 °C
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈