74LVCH162373ADL,11
74LVCH162373ADL,11 74LVCH162373ADL,11 - Brand New NXP Semiconductors Latches
Get Quote
Buy Now
74LVCH162373ADL,11
74LVCH162373ADL,11 - Brand New NXP Semiconductors Latches
Manufacturer Part No: 74LVCH162373ADL,11 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Latches
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryLatches
Series74LVCH
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeTri-State
Voltage-Supply1.2 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Circuit1899/12/30 8:08:00
Current-Output-High-Low12mA, 12mA
Logic-TypeD-Type Transparent Latch
Independent-Circuits2
Delay-Time-Propagation3.3ns
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162373A is a 16-bit D-type transparent latch featuring separate D-type inputs for each latch and 3-state outputs for bus oriented applications.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTE flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for
minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• All data inputs have bushold (74LVCH162373A only)
• High-impedance when VCC = 0 V
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• ESD protection:
HBM EIA/JESD22-A114-A exceeds 2000 V
MM EIA/JESD22-A115-A exceeds 200 V.
• Specified from −40 to +85 °C and −40 to +125 °C.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈