MB15E07SLPFV1-G-ER-6E1
Get Quote
Buy Now
MB15E07SLPFV1-G-ER-6E1
MB15E07SLPFV1-G-ER-6E1 - Brand New FUJITSU Clock Generators / Frequency Synthesizers / PLL
Manufacturer Part No: MB15E07SLPFV1-G-ER-6E1 Out of Stock
Contact us
ManufacturerFUJITSU
Product CategoryClock Generators and Frequency Synthesizers
Series-
TypeClock/Frequency Synthesizer, Prescaler
PackagingAlternate Packaging
Package-Case16-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply2.4 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package16-SSOP
PLLYes
InputClock
OutputClock
Number-of-Circuits1 Circuit
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Differential-Input:OutputNo/No
Frequency-Max2.5GHz
Divider-MultiplierYes/No
■ DESCRIPTION
The Fujitsu MB15E07SL is a serial input Phase Locked Loop (PLL) frequency synthesizer with a 2.5GHz prescaler. The prescaler has a selectable dual modulus division ratio of 32/33 or 64/65 enabling pulse swallow operation.
The MB15E07SL uses the latest Fujitsu BiCMOS process resulting in a typical supply current of 3.5mA at 2.7V. A refined charge pump design supplies a well- balanced output current of 1.5mA or 6mA, and enhances phase and spurious noise performance. The charge pump current is selectable through serial data programming. The operating supply voltage range is between 2.4V and 3.6V supporting power sensitive applications.
■ FEATURES
• High frequency operation: 2.5GHz max
• Low power supply voltage: VCC = 2.4V to 3.6V
• Ultra Low power supply current:ICC = 3.5mA typ. (VCC = Vp = 2.7V, Ta = +25°C, in locked state) ICC = 4.0mA typ. (VCC = Vp = 3.0V, Ta = +25°C, in locked state)
• Direct power saving function: Power supply current in power saving mode Typ. 0.1µA (VCC = Vp = 3.0 V, Ta = +25°C), Max. 10µA (VCC = Vp = 3.0V)
• Dual modulus prescaler: 32/33 or 64/65
• Serial input 14-bit programmable reference divider: R = 3 to 16,383
• Serial input programmable divider consisting of:
- Binary 7-bit swallow counter: 0 to 127
- Binary 11-bit programmable counter: 3 to 2,047
• Software selectable charge pump current (±1.5mA or ±6.0mA)
• On-chip phase control for phase comparator
• Operating temperature: Ta = –40 to +85°C
• Pin compatible with MB15E07, MB15E07L
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈