PIC17C756A-33I
PIC17C756A-33I PIC17C756A-33I - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC17C756A-33I
PIC17C756A-33I - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC17C756A-33I In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
OVERVIEW
Microcontroller Core Features:
• Only 58 single word instructions to learn
• Operating speed:
- DC - 33 MHz clock input
- DC - 121 ns instruction cycle
• 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
• Interrupt capability
• 16 level deep hardware stack
• Direct, indirect, and relative addressing modes
• Internal/external program memory execution, Capable of addressing 64K x 16 program memory space
Peripheral Features:
• Up to 66 I/O pins with individual direction control
• 10-bit, multi-channel analog-to-digital converter
• High current sink/source for direct LED drive
• Four capture input pins
- Captures are 16-bit, max resolution 121 ns
• Three PWM outputs (resolution is 1- to 10-bits)
• TMR0: 16-bit timer/counter with
8-bit programmable prescaler
• TMR1: 8-bit timer/counter
• TMR2: 8-bit timer/counter
• TMR3: 16-bit timer/counter
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI™ and I2C™ modes (including I2C master mode)
Special Microcontroller Features:
• Power-on Reset (POR), Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Brown-out Reset
• Code-protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
CMOS Technology:
• Low-power, high-speed CMOS EPROM technology
• Fully static design
• Wide operating voltage range (3.0V to 5.5V)
• Commercial and Industrial temperature ranges
• Low-power consumption
- < 5 mA @ 5V, 4 MHz
- 100 µA typical @ 4.5V, 32 kHz
- < 1 µA typical standby current @ 5V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈