10CTQ150S
10CTQ150S 10CTQ150S - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
10CTQ150S
10CTQ150S - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 10CTQ150S Out of Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode5A
Voltage-Forward-Vf-Max-If930mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr50?A @ 150V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Part-Number10CTQ150
Product Details
__
10 Amp Schottky Barrier Rectifiers
● Schottky barrier rectifier
● Guard ring for reverse protection
● Low power loss, high efficiency
● High surge capacity
● VRRM 120 to 150 Volts
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈