D3V-16G6-1C25-K
D3V-16G6-1C25-K D3V-16G6-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Get Quote
Buy Now
D3V-16G6-1C25-K
D3V-16G6-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: D3V-16G6-1C25-K In Stock
PackagingBulk
Current-Rating16A (AC), 10A (DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection RatingIP40
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC30V
Valve ActuatorLever, Roller
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque125gf
Release-Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential-Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
• Available by 0.1 A, 6 A, 11 A, 16 A and 21 A models, all with
self-cleaning contacts. 0.1 A utilizes gold alloy crossbar
• Conforms to EN61058-1 UL1054.
• High Temperature models rated up to 200°C (D3V-6, D3V-01)
and 155°C (D3V-11) are available.
• RoHS Compliant.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈