P1216P100
P1216P100 P1216P100 - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
P1216P100
P1216P100 - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: P1216P100 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
Product Details
__
PWM Current-Mode Controller for High-Power Universal Off-Line Supplies
**Housed in a SOIC−8 or PDIP−7 package, the NCP1216 represents an
Features
• No Auxiliary Winding Operation
• Current−Mode Control with Adjustable Skip−Cycle Capability
• Internal Ramp Compensation
• Limited Duty Cycle to 50% (NCP1216A Only)
• Internal 1.0 ms Soft−Start (NCP1216A Only)
• Built−In Frequency Jittering for Better EMI Signature
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
• Extremely Low No−Load Standby Power
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz, 133 kHz
• Internal Temperature Shutdown
• Direct Optocoupler Connection
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• Pin−to−Pin Compatible with NCP1200 Series
• These are Pb−Free and Halide−Free Devices
Typical Applications
• High Power AC−DC Converters for TVs, Set−Top Boxes, etc.
• Offline Adapters for Notebooks
• Telecom DC−DC Converters
• All Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈